Chování uživatelů online – bezpečnost

Nějakou dobu sleduji jak se lidé chovají na internetu (sociální sítě, e-mail) nebo jakým způsobem používají svá zařízení a jak se k internetu připojují. Zjištění je dost zarážející a ve směs se dá říct že nikoho z těch lidí, kterých jsem se na toto téma ptal otázka bezpečnosti a soukromí na internetu na první pohled nezajímá a ani nad tím moc nepřemýšlejí. Navíc k tomu dodávají ať se klidně na mé soukromí někdo podívá stejně nemám nic zajímavého co by koho mohlo zajímat.

Facebook

Ti samí lidé byly celkem nemile překvapení když jsem jim ukázal co všechno se o nich na internetu dozvím aniž by mi k tomu dali svolení a co všechno o nich internet ví. Nejvíce zděšeni byly z toho že se dají na facebooku vyhledat i jejich telefonní čísla aniž by je na facebooku kdy uložily. Schválně si zkuste do vyhledávacího pole své telefonní číslo napsat.  Takže jsme vlastně dospěli k tomu že spoustu lidí má své soukromí rádo a chtěli by si ho zachovat, jen nikdo z těch uživatelů nemá téměř žádné povědomí o tom jak internet funguje a jaké nástrahy na něm jsou. To ale není jen facebook kdo o vás uchovává informace. Jsou to různá diskuzní fóra, chatovací služby, seznamky atd. je toho spousta a určitě by jste měli být při jejich zadávání obezřetní.

E-mail

Služba která je poskytována ve většině případů zdarma a používají ji všichni. Zároveň je to jedna z největších hrozeb pro vaše soukromí, vaše data v pc, nebo vaše bankovní konto. E-mail je hojně využívaný pro šíření Spamu a v něm obsaženém Malwaru, virů a nebezpečných odkazů. Nikdy by jste neměli klikat na odkaz který je nasdílený od nedůvěryhodné osoby, ale i odkaz přeposlaný kamarádem může být nebezpečný. Odkaz může být jen mírně pozměněný a může směřovat úplně jinam. V žádném případě neklikat na odkaz poslaný ,,vaší bankou”! Banky tak nekomunikují právě kvůli bezpečnosti klientů! A nástrah spojených právě s e-mailem je nepřeberné množství a proto se mějte vždy na pozoru. Útočníci jsou vždy napřed a nepomůže vám ani ten nejdražší antivir. Nejlepší antivir je zdravý rozum.

Na co si ještě dát pozor

Pokud se potřebujete dostat k obsahu internetu a došli vám data v mobilu? První co asi člověka napadne jsou veřejné wifi sítě. Tady buďte velmi opatrní, nikdy nevíte jakým způsobem je síť zabezpečena a kdo se jejím prostřednictvím také připojuje, jestli není nějak sledována. Nejlépe uděláte když se těmto sítím vyhnete. Jestliže i přes to všechno na sebe vezmete ta rizika určitě na těchto sítích nezadávejte jakékoli přístupové údaje ke službám které používáte. Kdokoli je může odchytit, ke službám se přihlásit, ukrást vaše údaje a hesla změnit. Tím ztratíte třeba váš google nebo facebook účet a už se k němu nikdy nemusíte dostat. Navíc pokud máte v těchto službách spárovanou svou kreditní kartu útočník tak získá jednoduše přístup i k ní. Moje doporučení je použít ve veřejných wifi minimálně VPN připojení. Nejdostupnější je pro běžného uživatele použití prohlížeče Opera VPN tím si zajistíte že spojení mezi vámi a místem ke kterému se připojujete je šifrováno a nikdo tuto komunikaci neuvidí a veškerá data budou pro útočníka nečitelná.

Tato témata si určitě zaslouží více pozornosti a určitě se jim v dalších příspěvcích budu věnovat podrobněji. 

Pokud se raději podíváte na video, pěkně o bezpečnosti mluví na kanále CZNIC

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*